İstanbul Çatı Örtüsü

Çatı Ustam - 0533 038 91 60

İstanbul Çatı Örtüsü

Yapıların yağıştan korunmasında bilindik en eski teknik çatı uygulamasıdır. Çatılar su yalıtımı yanı sıra sıcaklık yalıtımı açısından da etkili bir sistemdir. Oturtma çatı ve askılı çatı olarak iki ana antet altında incelenebilirler. Her iki tipte de çatıya muayyen bir eğim veren taşıyıcı sistem oluşturulmaktadır. 

Askılı çatıda makaslar vasıtasıyla yük karşılanırken oturtma çatıda çatı dikmeleri bu yükü alır. Kiremit, bilindik en eski çatı örtüsüdür. Kiremit uzun ömürlü oluşu çatıdan rutubet ve buğu geçişine izin vermesi, güneş ısısına karşı izolasyon sağlaması gibi çoğu özelliği sebebiyle en yoğun şekilde tercih edilen çatı kaplama ürünüdür. 

Bunun yanı sıra olabildiğince ağır bir ürün oluşu sebebiyle çatı yüklerini arttırmaktadır. Kiremit seçiminde çatı tipine ve iklime bağlı olarak kiremitin biçimi ve oluk ölçüleri gibi karar verilmesi ihtiyaç duyulan noktalar vardır. .
Bunun yanı sıra istenen formdaki bir kiremitin dayanımı da önemlidir. Kiremitin resim muayenesiyle kiremit hakkındaki çoğu malumat anlaşılabilmektedir. Doğru kiremitin seçilebilmesi için ilk önce kiremitin üretim süreci iyi bilinmelidir.

Çatı Örtüsü ve İzolasyon

Tuğla ve Kiremit üretiminde kullanılan killer, doğada nem-li, plastik, kum, toz ya da kaya gibi formlarda bulunabilir. Kire-mit üretimi için tesislere getirilen kilin ebat ve terkip olarak makul özelliklere haiz olması için bir takım ön hazırlıktan geçmesi gerekmektedir.

Alaturka, Marsilya, Granada ve Valencia gibi çoğu değişik geometride kiremit üretiliyor olsa da ülkemizde ağırlıklı olarak Alaturka ve Marsilya tipleri görülmektedir. Mahya kiremitleri de tamamlayıcı birer eleman olarak ilk mahya ve mahya olarak iki değişik tipte bulunurlar.

Bu başlıklara bir bakın

Çatı Hakkında bilgi İster misiniz?

daha fazla bilgi

Çatı ustam İstanbul - İstanbul Çatı Tamir Ustası